Proces

Nad zadaniem będziecie pracować w czterech grupach. Każda grupa składać się będzie z sześciu osób. W każdej grupie wybierzecie osobę odpowiedzialną za przebieg Waszej pracy. Osoba ta w razie potrzeby kontaktuje się ze mną. Wspólnie uzgadniacie i sprawiedliwie dzielicie się pracą.
Przy wykonaniu zadania możecie korzystać ze stron, do których linki znajdują się w źródłach oraz poszukać w bibliotekach książek podanych również w źródłach. Przy tworzeniu efektów swojej pracy dbajcie nie tylko o poprawność merytoryczną, ale także ortograficzną i stylistyczną.

Na wykonanie tego zadania macie 4 tygodnie:
I tydzień – analizowanie podanych źródeł i zebranie materiałów potrzebnych do pracy.
II tydzień – realizowanie wyznaczonego zadania w obrębie grup, prezentacja efektów pracy każdej z grup przed całą klasą.
III-IV tydzień – praca indywidualna każdego uczestnika WebQuestu – sporządzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny i przedstawienie efektów pracy.
https://pixabay.com/pl/drzewo-genealogiczne-rodzina-297812/

Podział na grupy:
1. GRUPA NAUKOWCÓW – wyszukajcie w podanych źródłach informacje na temat nauki jaką jest genealogia. Opracujcie zebrane informacje i przedstawcie notatkę zapisaną w dowolnym edytorze tekstu.
2. GRUPA JĘZYKOZNAWCÓW – korzystając z podanych w źródłach informacji stwórzcie słowniczek genealogiczny i przedstawcie efekty swojej pracy w dowolnym edytorze tekstu.
3. GRUPA BADACZY – w oparciu o podane w źródłach zasoby przedyskutujcie jak można byłoby przeprowadzić proces badania przeszłości Waszej rodziny. Wnioski z Waszej pracy przedstawcie jako notatkę (kolejne etapy badania wypunktowane) w dowolnym edytorze tekstu.
4. GRUPA DENDROLOGÓW – korzystając z podanych w źródłach informacji wybierzcie najciekawsze według Was propozycje rozwiązań w jaki sposób można przedstawić drzewo genealogiczne przy pomocy różnych programów komputerowych, a także tradycyjnych form. Efekty swojej pracy przedstawcie w krótkiej prezentacji.

PRACA INDYWIDUALNA – sporządźcie drzewo genealogiczne swojej rodziny. Wybierzcie sposób jego przedstawienia i wykorzystajcie wszystkich poznane narzędzia. Każda odnoga musi być podpisana imieniem i nazwiskiem. Możecie też ozdobić swoje dzieło fotografiami lub malować portrety przodków na podstawie fotografii.